کنترل درد

درد پوکی استخوان بسیار متغیر می‌باشد . در برخی بیماران درد مزمن شدیدی وجود دارد، در صورتی که در برخی دیگر درد بسیار جزئی می‌باشد. معمولا درد شکستگی مفصل ران و مچ به سرعت بعد از عمل جراحی بهبود می‌یابد، ولی با این وجود ممکن است برای مدتی پس از آن نیاز به استفاده از مسکن ها باشد. در بیمارانی که پس از شکستگی دچار آلگودسیتروفی (Algodystrophy : همراهی درد و تغییرات دیستروفیک در استخوان) می شوند ممکن است با انجام فیزیوتراپی درد تسکین یافته و تحرک بیمار بهبود یابد. در موارد بسیار شدید، ممکن است روشی به نام سمپاتکتومی ( Sympathectomy : جراحی که مستلزم از کار انداختن بخشی از سیستم عصبی سمپاتیک می‌باشد) از سوی پزشک توصیه شود که در آن رشته های عصبی دست ( مچ دست ) مبتلا یا به وسیله جراحی قطع می شوند و یا به وسیله داروهای بیحس کننده بی حس می شوند . روش دیگر درمانی (Transcutaneous nerve stimmulation) TENS می باشد که بعداً به طور مفصل شرح داده خواهد شد.

درمان درد شدید

در بیمارانی که دچار شکستگی های شدید ستون فقرات شده اند ممکن است درد بسیار شدیدی تولید شده و درمان آن مشکل باشد. شاید لازم باشد بیمار در بستر استراحت کند ، با این حال دوره استراحت باید تا حد امکان کوتاه باشد به این دلیل که بی تحرکی خود ممکن است باعث تخریب بیشتر استخوان گردد. در مواردی کرست های طبی ستون فقرات می تواند باعث تسکین درد گردد، با این حال اکثر پزشکان استفاده از آن ها را توصیه نمی کنند به این دلیل که آن ها ستون فقرات را بی تحرک کرده و تخریب استخوانی را افزایش می دهند. ممکن است در مراحل اولیه پس از شکستگی استفاده از مسکن های خیلی قوی مثل داروهای مرتبط با مورفین ضروری باشد. متأسفانه ، این داروها و سایر مسکن های قوی اغلب دارای عوارض جانبی مثل : خواب آلودگی ، یبوست و اختلال ذهنی بوده و همچنین ممکن است در حالتی که بیمار بسیار فعال می شود خطر زمین خوردن وی را افزایش دهند .

در کسانی که دچار درد شدید بوده و مسکن ها قادر به کنترل آن نیستند تزریق روزانه هورمونی به نام کلسیتونین می تواند بسیار مؤثر باشد. این هورمون به وسیله غده تیروئید تولید شده ( اما کاملاً با تیروکسین فرق می کند ) و دارای خواص تسکین دهنده می باشد و زمانی که سایر روش ها کارساز نباشند می‌توان از آن استفاده کرد. کلسیتونین معمولا تزریقی بوده و به صورت روزانه یا یک روز در میان به مدت ۲ یا ۳ هفته برای کنترل درد به بیمار تزریق می شود. این دارو ممکن است باعث ایجاد عوارض جانبی شده و به ویژه پس از تزریق باعث تهوع و برافروختگی شود که تهوع گاهی تا ساعت ها طول می کشد. همچنین ممکن است اسهال و استفراغ رخ داده و ناحیه تزریق دردناک باشد. با این وجود، در اکثر بیماران به طور کلی ظرف مدت تنها چند روز پس از دوره تزریقات درد به صورت قابل ملاحظه ای کاهش می‌یابد.

قرص های مسکن

آن هنگام که درد فروکش می کند، بسیاری از بیماران در می‌یابند که مسکن هایی نظیر پاراستامول paracetamol ) ) یا کدئین ، یا مخلوطی آن ها، مثل co-proxamol V, co-codramol , co-dydramol شده و آن‌ها را قادر به از سر گیری دوباره فعالیت های روزانه خود می کنند . در برخی موارد ، داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی ، مثل ایبوپروفن Ibuprofen )داروی ضد التهاب ) می‌توانند مؤثر باشند. عکس العمل افراد مختلف نسبت به مسکن ها متفاوت بوده ، ( هم تأثیرات آن‌ها و هم عوارض جانبی آن‌ها) بنابراین در صورتی که داروی تجویزی خیلی مؤثر نبود شاید امتحان داروهای مختلف ( مسکن ) دیگر مناسب باشد .

بسیاری از مسکن های مختلف در داروخانه ها در دسترس می‌باشند و شاید یافتن مناسب ترین دارو مدتی طول بکشد اما اینکار ارزش آن را دارد.

 

سایر انواع کاهش دهنده های درد

تعدادی از سایر اقدامات نیز ممکن است باعث تسکین درد گردند. کیسه های گرم ، بطری های آب گرم و کیسه های یخ ممکن است درد را کاهش دهند. برخی بیماران معتقدند که طب سوزنی می تواند مؤثر باشد . همچنین روش (Transcutaneous Stimulation nerve eletrical) TENS به کاهش درد در برخی از کسانی که دچار ناراحتی هستند کمک زیادی می کند. در این وسیله از یک دستگاه کوچک استفاده شده است که به وسیله کمربند به دور کمر بسته شده و متشکل از الکترودهای کوچک می‌باشد . این الکترودها در بخشی که درد وجود دارد قرار گرفته و باعث تولید احساس جز جز در آن ناحیه می گردد. طرز کار این دستگاه به این صورت است که با تولید این احساس ، دردی را که در اثر شکستگی ستون فقرات به وجود آمده است را غیرقابل درک می کند. سرانجام اینکه ، صندلی های راحتی و در صورت لزوم همراه با بالشتک محافظ کمر و نیز تختخواب های سفت و محکم برای بیمار بسیار مطلوب بوده و می‌تواند کیفیت زندگی روزانه وی را بهبود بخشد.