کمردرد،دردی شایع

دومین عارضه ی شایع بعد از سرماخوردگی، کمردرد است. کمردرد هیچ رابطه ای با سن، نژاد، جنسی، موقعیت یا سطح اجتماعی ندارد اما مشکلی است که با ژنتیک و عملکرد نادرست بدن ارتباط مستقیم دارد. نوع کار و نحوه ی حمل اشیا نیز می توانند عامل بروز کمردرد باشند.

 

شما احتمالا از تأثیر فعالیت‌های روزانه برکمر و ستون مهره های خود غافل هستید. کمر بیش از هر قسمت دیگر تحت تأثیر حرکات بدنی قرار می‌گیرد. کمر، به خصوص قسمت پایین آن در اثر حرکات متناوب به جلو، پشت و اطراف می‌چرخد و در نتیجه بیشتر درمعرض جراحت است. از آن جایی که شما از چگونگی حفاظت و حمایت ستون فقرات آگاهی ندارید، از پشت خود بیش از حد نیاز استفاده می کنید. بدبختانه آنچه که شما انجام می دهید به طور مستقیم و در دراز مدت بر سلامتتان تأثیر می گذارد.

بیشترین استفاده ی ناهنجار از کمر، نشست و برخاست غلط یا برداشتن اشیا به شکلی نادرست است که می‌تواند به ناحیه ی کمر آسیب زیادی برساند. به طور قطع شما تنها کسی نیستید که با این مشکل دست به گریبان می باشید، تحقیقات نشان می‌دهد که هر ساله میلیون ها فرد به این عارضه مبتلا می شوند.

مرکز آمار انگلستان نشان داد، کارگرانی که کارهای سنگین انجام می‌دهند کاندیدای مناسبی برای ابتلا به دردهای کمری هستند. همچنین کارگران بالای ۵۰ سال ۲۵ درصد بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به کمردرد می باشند. البته آجر چین ها نیز به دلیل حرکات مداوم به جلو، پشت و طرفین به طور دایم دچار کمردرد می‌باشند.

پرستاران به خاطر فعالیت‌های فیزیکی که در طول روز انجام می‌دهند و ایستادن های مداوم از مشکلات کمری زیادی رنج می برند. سالانه از هر ۶ پرستار یک نفر به این عارضه مبتلا می شود. در حقیقت ۱۶ درصد از پرستاران مبتلا به کمردرد هستند.

علاوه بر کارگران مشاغل سخت، افرادی که ساعت‌ها پشت کامپیوتر، دستگاه‌های میکروسکوپیک یا چرخ خیاطی می نشینند نیز درمعرض ابتلا به این

عارضه هستند. در این افراد مقدار فشار وارده عاملی ایجاد و بروز کمردرد می باشد.

کارگران کارخانه ها نیز به خاطر نحوه ی فعالیت‌های روزانه‌شان که فشار زیادی به کمر آن ها وارد می کند درمعرضی کمردرد می باشند.(در حقیقت فشار مستمر به کمر عامل بروز درد می باشد.)

حدود ۸۰-۶۰ درصد از مردم در ناحیه ی پایین کمر خود درد را احساس می کنند. طی ۲۰ سال گذشته این عارضه ۳ برابر افزایش پیدا کرده و این بیماری عامل ترک کارگران زیادی از محل کارشان شده است، که این مشکلی عظیم برای صنعت است. درمیان افرادی که دردهای کمری را برای اولین بار تجربه می کنند، ۶۰ درصد دومین حمله ی درد را طی همان سال تجربه خواهند کرد، بنابراین یکی از قویترین عوامل پیش بینی کمردرد حضوردرد در مرحله ی اول است.

به طور کلی درمورد کمردرد پیشگیری بهتر از درمان می باشد، به همین دلیل دانش و آگاهی خود را درباره ی کمردرد افزایش دهید. دانش بیشتر درباره ی کمردرد می تواند نیاز شما را به استفاده از دارو و خدمات ویژه کم کرده و سرعت بهبود شما را افزایش دهد. آموزش و انجام تمرینات و مهارت‌های ورزشی و تغییر روش زندگی از عواملی هستند که می توانند از ابتلای شما به کمردرد پیشگیری کرده و از صرف پول، وقت و حضوردرد پیشگیری نماید. تنظیم برخی از ابزار کار نظیر تغییر صندلی می تواند از فشار وارد برناحیه ی کمر پیشگیری نماید.