علایم و نشانه های پوکی استخوان

علایم پوکی استخوان تنها زمانی که یک شکستگی رخ دهد ، مشخص می گردد . لازم به ذکر است که خود کاهش استخوان دردناک نبوده و علایم دیگری را ایجاد نمی کند . مثلا تا زمانی که شکستگی وجود نداشته باشد نمی توان کمر درد را دلیل بر کم بودن تراکم استخوانی در ناحیه پشت دانست .

شکتگی های ناشی از پکی استخوان باعث ایجاد درد و ناتوانی در فرد مبتلا می شوند و بر برخی موارد علایم این شکستگی ها تا پایان عمر به همراه بیمار است . در سایر موارد ممکن است این علایم سرانجام از بین رفته و بهبود حاصل گردد. اغلب شکستگی ها در نواحی ، مچ ، ستون فقرات و مفصل ران روی می دهند با این حال در برخی موارد شکستگی در سایر بخش های اسکلت بدن به ویژه لگن و بازو نیز ممکن است ایجاد شود .

 

شکستگی های مچ دست

شکستگی های مچ دست معروف به شکستگی های کالیز می باشند و در اغلب موارد در بین زنان 70-50 ساله مشاهده می شوند . معمولا این شکستگی ها در اثر افتادن فرد و حائل کردن دست ها ایجاد می گردند . این شکستگی ها در اغلب موارد بر روی استخوان زند زبرین (که میان آرنج و مچ قرار دارد ) تاثیر می گذارند ، اما آنها معروف به شکستگی های مچ هستند چرا معمولا در نزدیکی مفصل مچ ایجاد می شوند .

درمان شکستگی های مچ

شکستگی های مچ دردناک بوده و افراد مبتلا نیاز به درمان سرپایی در مراکز پزشکی و بیمارستان ها دارند ، اما لازم است افراد سالمند تر مدتی در بیمارستان بستری باشند . دو انتهای شکستگی استخوان بر برخی موارد ممکن است جا به جا شده و لازم باشد آنها را قبل از گچ گیری و ثابت کردن مچ ، دستکاری کرد تا استخوان به درستی جوش بخورد . معمولا گچ به مدت 4 تا 6 هفته باید باقی بماند و در طی این مدت تنها استفاده خیلی محدود از دست امکان پذیر می باشد .

اثرات شکستگی های مچ

هرچند ممکن است افرادی که از شکستگی مچ رنج می برند نهایتا به زندگی طبیعی برگردند ، اما در طی بهبودی ممکن است مشکلات چندی بروز نمایند. گاهش جوش خوردن دو سر شکستگی کامل نبوده که این حالت اشکارا منجر به بدشکلی مچ می گردد. حدود یک سوم زنان پس از شکستگی دچار حالتی به نام آلگودستروفی می شوند که باعثب ایجاد درد ، تحرک پذیری ورم و خشکی دست آنها شده و ممکن است بر جریان خون آن ناحیه نیز تاثیر بگذارد . در این بیمارارن ، اغلب درد و خشکی مزمن ممکن است چندیدن سال طول بکشد .