آزمایشات خون و ادرار

پوکی استخوان را نمی توان با آزمایشات خون و ادرار تشخیص داد، اما اغلب برای

بررسی سایر بیماری هایی که با تخریب استخوانی ارتباط دارند مثل پرکاری غده تیروئید، بیماری کبد یا سرطان میلوما ( سرطان بدخیم مغز استخوان ) مورد استفاده قرار می گیرند. آزمایشات خون و ادرار جهت اندازه گیری تخریب و تشکیل استخوان، می‌تواند سرعت از دست رفتن توده استخوان را تعیین نماید، اما اینکار عمدتاً یک روال تحقیقی بوده و به دلیل اینکه به اندازه کافی دقیق نیست از این رو به طور گسترده در فعالیت کلینیکی استفاده نمی شود.

 

آزمایش همگانی ( غربالگری) افراد برای شناسایی مبتلایان به پوکی استخوان

در حال حاضر تراکم سنجی استخوانی دقیق ترین روش تشخیص پوکی استخوان می‌باشد. سؤالی که در اینجا مطرح می باشد این است که آیا همه زنان بعد از یائسه شدن باید تحت آزمایش تراکم سنجی استخوانی قرار بگیرند ؟ ممکن است در آینده وضعیت تغییر نماید اما در حال حاضر متخصصین معتقدند که به دلیل نبودن مکانی برای آزمایش همگانی چه در مورد زنان یائسه شده یا افراد سالخورده، اینکار ممکن نمی باشد.

 

چه کسانی بیشتر در معرض پوکی استخوان می‌باشند ؟

در صورت نبود برنامه آزمایش همگانی چگونه می‌توان آن دسته از افرادی را که مبتلابه پوکی استخوان هستند را شناسایی و قبل از بروز شکستگی تحت درمان قرار داد ؟

راه حلی را هم اینک پزشکان برای ازمایش مورد استفاده قرار می‌دهند، انتخاب آن د سـته افرادی می‌باشد که آن ها شدیدتر می باشد. برای مثال آن د ســـته از افرادی که از استروئید جایگزین برای درمان استفاده می کند یا کسانی که یائسه شده اند در اولويت آزمایش پو کی استخوان می باشند کلیه این افراد باید تحت آزمایش تراکم استخوان قرار بگیرند تا بتوان در مورد تحت درمان قرار دادن آنه ا برای جلوگیری از تخریب بیشتر استخوانی تصمیم گرفت .

 

تشخیص پوکی استخوان در سایر افراد

همچنین آزمایشات تراکم سنجی استخوان در افرادی که دارای نشانه های مشکوک به پوکی استخوان هستند به عمل می آیند. برای مثال کاهش قد یا استخوان های نازک زیر اشعه ایکس می‌تواند از جمله این علایم باشد. در افرادی که به تازگی یک یا چند شکستگی داشته اند، اغلب آزمایش تراکم سنجی استخوان به عمل می آید تا مشخص

 

حالت هایی که تراکم سنجی استخوان باید انجام گیرد

آن دسته از کسانی که دارای یک یا چند مورد از فاکتورهای شدیداً خطرآفرین زیر می‌باشند باید به پزشک خود مراجعه کرده و تقاضای آزمایش تراکم سنجی استخوان نمایند. همچنین آن دسته افرادی که دارای علائمی دال بر پوکی استخوانی هستند نیز ممکن است در لیست آزمایش شونده ها قرار گیرند.

فاکتور های شدیداً خطر آفرین

علائم احتمالی پوکی استخوان

یائسگی زودرس

قطع دوره های قائدگی

کمبود هورمون جنسی در مردان

استروئید درمانی

پرکاری غده تیروئید

بیماری روده ای

بی اشتهایی عصبی

‌• ناراحتی شدید کبدی کلیوی

نازک شدن استخوان ها در تصاویر اشعه ایکس

شکستگی های قبلی ناشی از آسیب دیدگی های جزئی

کاهش قد

 

شود آیا این شکستگی ها در اثر پوکی استخوان بوده است یا نه. در بیمارانی که دچار شکستگی های متعدد ستون فقرات به صورت خود به خود هستند علت آن ممکن است روشن باشد، اما در برخی موارد تشخیص این شکستگی ها با شکستگی هایی که به وسیلهٔضربات شدید ایجاد می شود می تواند مشکل باشد .

 

ارزیابی تأثیرات درمان

در نهایت اینکه اندازه گیری های تراکم استخوانی برای ارزیابی تأثیر درمان صورت گرفته بر روی بیمار، انجام می گیرند . اکثر واحدهای پیشرفته تراکم سنجی استخوان در بیمارستان ها لیست راهنمایی دارند که نشان می دهد کدام بیمار باید تحت اندازه گیری های تراکم سنجی قرار گیرد.