اشعه - ایکس چه چیزی را می تواند آشکار سازد ؟

پزشکان ممکن است گاهی در بررسی تصاویر اشعه ایکس معتقد باشند که استخوان ها پوک به نظر می‌رسد اغلب این یافته ها اتفاقی می باشند چرا که اشعه ایکس برای مورد دیگری که ارتباطی با پوکی استخوان نداشته مورد استفاده قرار گرفته است . این حالت همواره باید جدی تلقی شود چرا که پوکی مسلم استخوان ها در تصاویر اشعه - ایکس معمولاً بیانگر آن است که هم اینک تخریب قابل ملاحظه ای از استخوان انجام گرفته است و بنابراین احتمال خطر شکستگی استخوان ها بالا می‌باشد .

 

در دسترس بودن آزمایش

متأسفانه ، اندازه گیری تراکم استخوانی آن طور که باید به صورت گسترده در دسترس همگان باشد نبوده و دسترسی به آن مشکل است و حتی ممکن است انجام تراکم سنجی استخوان برای پزشکان عمومی و پزشکان بیمارستان ها غیرممکن باشد ، ولی شاید روزی فرا برسد که امکان کافی برای آزمایش همگان فراهم شود.

لازم به ذکر است که ارائه خدمات تراکم سنجی استخوان به وسیله متخصصین صورت می گیرد چرا که به کار انداختن دستگاه ها، تجزیه و تحلیل نتایج حاصله و ارائه راه کارهای لازم برای درمان همگی نیاز به آموزش و تجربه دارند. بهترین بخش های آزمایش استخوان عموماً در بیمارستان ها مستقر بوده و دارای یک یا چند پزشک متخصص در زمینه بیماری های استخوان می باشند .

در صورت در دسترس نبودن امکانات اندازه گیری تراکم استخوانی ، پزشکان شاید مجبور باشند تصمیمات خود را برای درمان براساس حضور فاکتورهای خطر آفرین ( مثل یائسگی زودرس ، قطع دوره های ماهیانه ، پرکار بودن هورمون تیروئید و غیره ) استوار سازند. این عمل در اوضاع و شرایط کنونی بهترین ایده می باشد، ولی ایده آل نبوده و ممکن است منجر به درمان های غیرضروری در برخی افراد گردد، چرا که هر کسی که دارای فاکتور خطر آفرین است نمی‌تواند بیمار دچار پوکی استخوان قلمداد شود.

 

درمان عمومی پوکی استخوان

هرچند هم اکنون درمان کلی برای از بین بردن اثرات پوکی استخوان وجود ندارد، اما برای به حداقل رساندن و کاهش تخریب بیشتر استخوان و نیز بهبود هرگونه علایم دردناک این بیماری کارهای بسیاری را می‌توان انجام داد . همچنین فیزیوتراپی ممکن است در بازگرداندن دوباره اعتماد به نفس و تحرک به بیمار کمک نماید.

توجیهات کلی

درمان پوکی استخوان شامل تسکین درد ، بهبود وضعیت حرکتی ، کمک به بهبود تأثیرات روانی اجتماعی بیماری بر روی فرد و جلوگیری از تخریب بیشتر استخوان جهت کاهش خطر شکستگی می باشد. هرچند معمولاً برای جلوگیری از تخریب استخوان درمان دارویی ضروری می باشد ، اما تعدادی از اقدامات شخصی نیز وجود دارند که بیماران برای جلوگیری از پیشرفت بیماری می‌توانند به کار ببرند. اکثر کسانی که دچار پوکی استخوان هستند یادگیری و آگاهی از بیماری را مفید می‌دانند و با این کار مطمئن می شوند که کارهای بسیاری را می‌توانند هم برای جلوگیری از تخریب بیشتر استخوانی و شکستگی ها و هم درمان علایم آن انجام دهند. پی بردن به این واقعیت که اقدامات بسیاری ( از قبیل ورزش، تغییر در رژیم غذایی و جلوگیری از زمین خوردن ) وجود دارند که بیماران می توانند انجام دهند، باعث می شود تا بیماران کنترل بر بیماری را خود بدست آورده و شانس بهبود را افزایش دهند.

همچنین بسیاری از بیماران احساس می کنند زمانی که با سایر بیماران دچار پوکی استخوانی همنشین می شوند و از درد یکدیگر مطلع می گردند دیگر احساس تنهایی نمی کنند و همین امر کمک زیادی به بهبودی آن ها می کند.