درمان با استروئید

به طول معمول درمان با استروئید به وسیله پرندنیزولون خوراکی (oralprednisolone) برای بسیاری از بیماریها شامل رماتیسمی، ریوی ، التهاب روده ای و برخی انواع سرطان ، انجام می شود . متاسفانه باید گفت که هرچند استروئید ها درمان بسیاری از این بیماری ها تاثیر زیادی دارند ،لیکن ممکن است باعث تخریب استخوان نیز شده و در نهایت منجر به پوکی آن گردند. هنوز به طور قطعی نمی توان گفت مصرف چقدر پردنیزولون می تواند بر روی اسکلت بدن بی خطر باشد ، اما مصرف روزانه 5 میلی گیرم یا کمتر به احتمال زیاد می تواند یک خطر باشد .

به طور کلی هر اندازه دوز (مقدار مصرفی ) استروئید ها بالا باشد خطر ایجاد پوکی استخوان نیز بالا می رود . افرادی که به مدت طولانی استروئید مصرف میکنند نیز در معرض خطر ابتدا به پوکی استخوان هستند مصرف استروئید در دوره های کوتاه مدت نمی تواند تاثیر زیان آوری بر روی استخوانها داشته باشد . مصرف کرم ها و پماد های استروئیدی ،استئرود های تزریقی (به درون مفصل) و شیاف های استروئیدی احتمالا بر روی استخوان ها تاثیر مضری ندارند .

استروئید های استنشاقی که اغلب به وسیله مبتلایان به آسم مورد استفاده قرار می گیرند ممکن است دارای تاثیرات جزئی بر روی استخوان ها باشند و احتمال خطر آفرینی آنها کم است مگر اینکه به مدت طولانی (برای چندین سال ) و به مقدار زیاد مصرف شوند که در این صورت می توانند خطرناک باشند .

سایقه قبلی شکستگی

کسانی که سابقه یک یا چند شکستگی استخوان داشته اند بیشتر از سایرین در معرض شکستگی های آینده می باشند . علت این امر نا مشخص است ولی ممکن است دلالت بر شکننده بودن هر چه بیشتر ساختار استخوانی بدن آنها داشته باشد . زنانی که دارای یک یا چندین شکستگی مهره ای بوده اند خطر شکستگی های بعدی تا هفت برابر بودن آنها افزایش می یابد . بنابراین کلیه زنان دارای سایقه شکستگی قبلی به ویژه در نواحی مچ یا ستون فقرات باید جزء کسانی قلمداد شوند که خطر شکستگی های بعدی در آن ها بالا می باشد .

بیماری های تیروئید

تولید بیش از اندازه هورمون تیروکسین توسط غده تیروئید ممکن است باعث تخریب استخوان شده و چنانچه به موقع درمان نگرددمی تواند منجر به پوکی استخوان گردد . همچنین اگر برای درمان کم کاری تیروئید میزان زیادی تیروکسین مصرف شود ، منجر به پوکی استخوان می گردد. بنابراین لازم است زنانی که تیروکسین مصرف می کنند برای کنترل دوز مصرفی به طور مرتب آزمایش خون دهند.

سرطان

برخی انواع سرطان ها با تخریب سریع استخوان در ارتباط بوده و منجر به پئکی آن می گردند . یکی از شایع ترین نوع آن ها میلوما می باشد که بدخیمی مغز استخوان است

سایر بیماری ها

چندین بیماری دیگر وجود دارد که در پوکی استخوان موثر می باشند . این بیماری ها شامل برخی انواع بیماری های مزمن کبدی ، نارسایی کلیوی و التهاب روده ای می باشند .