چه کسانی در معرض پوکی استخوان قرار دارند ؟

هر کسی ممکن است در معرض خطر پوکی استخوان باشد ولی ، برخی بیشتر از سایرین در معرض این بیماری می باشند . خطر ایجاد پوکی استخوان در هر فردی بستگی به بعدادی از عوامل از قبیل سن ، جنسیت نژآد دارد .

یک پیرزن بیشتر از یک جوان در معرض این بیماری می باشد . همچنین یک نفر از نژاد آفریقایی صرف نظر از فاکتور های جنس و سن کمتر از یک آسیایی یا اروپایی سفید پوست در معرض خطر ابتلای به آن می باشد .

عوامل ژنتیکی ، فاکتور های مهمی در تعیین حداکثر توده استخوانی هستند و ممکن است در سرعت تخریب استخوانی که مرتبط با سن می باشد تاثیر داشته باشد .

ئ سرانجام اینکه در کاهش استخوان ایجاد شده بوسیله بیماریها ، مصرف داروها یا شیوه زندگی ممکن است خطر بروز پوکی استخوان را شدیدا افزایش دهد .

عوامل ژنتیکی

از آنجا که پوکی استخوان یک بیماری شایع در بین بسیاری از افراد بوده و بسیاری از مردم تاثرات آن را در بین تعدادی از خوایشاوندان خود دیده اند اذا ممکن است نگران آن باشند که شاید از طریق وراثتی گرفتار آن گردند .پوکی استخوان تا حدودی یک بیماری مرتبط با سن می باشد ، ولی برخی افراد بیشتر از دیگران دچار آن می شوند . هر چند دخالت عوامل ژنتیکی در پوکی استخوان به اندازه دخالت این عوامل در برخی بیماری ها همانند فیبروز سیستیک یا بیماری هموفیلی نمی باشد ، ولی بدون شک این عوامل در بروز پوکی استخوان تاثیر دارند حداکثر توده استخوانی عمدتا توسط ژنتیک تعیین می شود . اما سایر عوامل بتدریج در سالهای بعد مهم جلوه می کنند و ممکن است تعیین کننده بروز یا عدم بروز پوکی استخوان باشند .

خطر پوکی استخوان در افراد خیلی لاغر که لاغری یک ویژگی وراثتی در آنها است بیشتر می باشد . همچنین مشاهده شده است زنانی که مادرشان در پیری دچار شکستگی باسن (مفصل ران) شده بودند ،دوبار بیشتر از حد معمول در معرض چنین شکستگی هایی قرار دارند.

عوامل خطرساز قوی

برخی از اختلالات و نیز برخی از روش های درمانی می توانند پوکی استخوان را به همراه داشته باشند . از جمله این عوامل یائسگی زودرس (نبود دوره های ماهیانه ) ،سابقه شگفتگی ، درمان با استروئید و برخی بیماری ها مثل بیماری تیروئید و سرطان باشند .

یائسگی زودرس

منظور از یائسگی زمان است که دوره های ماهیانه یک زن قطع می شوند . این حالت معمولا در حدود 50 سالگی رخ می دهد . با این حال یائسگی ممکن است تا قبل از 50 سالگی و از سن 45 سال یا بعد از آن باشد که این حالت نیز طبیعی می باشد . ولی یائسگی زودرس در نظر گرفته می شود . زنانی که دچار یائسگی زودرس شده اند یا زنانی که از سایر علل کاهش استروژن مثل بیماری قلبی رنج میبرند . بیشتر در معرض بروز پوکی استخوان می باشند .

قطع دوره های قاعدگی

قطع دوره های قاعدگی (یا نبود دوره های ماهیانه) قبل از یائسگی ممکن است در اثر برخی عوامل روی دهد . این حالت در میان زنان دچار بی اشتهایی عصبی و نیز در بین زنان لاغری که تمرینات شدید ورزشی انجام می دهند مثل ورزشکاران حرفه ای و ژیمناستیک کاران شایع تر می باشد . همچنین قطع قاعدگی در زنانی که از بیماری های مزمنی همچون برخی انواع بیماری های کبدی یا التهاب روده ای رنج می برند نیز مشاهده شده است . در بسیاری از این افراد قبلا دوره های قاعدگی وجود داشته است از همین رو به این نوع آمنوره ،آمنوره ثانویه می گویند .

در برخی موارد ، اختلال در دستگام تولید مثلی منجر به از کار افتادن تولید هورمون های جنسی در سن بلوغ شده و در نهایت باعث به تاخیر افتادن دوره های ماهیانه یا نبود کامل آن ها می شود . قطع دوره های قاعدکی با کاهش تولید هورمون جنسی استروژن در ارتباط بوده ویکی از علل مهم ابتلا به پوکی استخوان می باشد .