پوکی استخوان در مردان

مدت ها تصور می شد که پوکی استخوان یک بیماری مختص زنان بوده و مردان به ندرت به آن مبتلا می شوند. با این وجود به تازگی مشخص شده است که بوکی استخوان در مردان نیز کاملا معمول است و درمان های ممکنه به تازگی در حال بررسی هستند. تا زمانی که نتایج این مطالعات معلوم نگردد، اطمینان از اینکه کدام درمان می تواند برای پوکی استخوان مردان بهترین باشد مشکل است و پزشکان مجبورند از دانشی که در تحقیقات زنان حاصل شده است و مسلماً در مورد مردان ܝ ایدهآل نمی باشد استفاده نمایند.

کمبود هورمون جنسی تستوسترون در مردان گاهی در افرادی که دچار پو کی استخوان هستند مشاهده می‌شود . عملکرد تستوسترون بر روی استخوان ها همانند استروژن در زنان می‌باشد. بنابراین در صورت کمبود آن باید فرد مبتلا از هورمون جایگزین استفاده نماید. تستوسترون جایگزینی معمولا به صورت تزریقی عضلانی می‌باشد و ممکن است نوع چسب پوستی آن نیز به بیمار داده شود. همچنین از بیسی فسفونات ها نیز برای درمان پوکی استخوان در مردان استفاده می شود؛ مطالعات نشان می‌دهد که آن ها از تخریب استخوان جلوگیری می کنند. با این وجود هیچگونه اطلاعاتی از تأثیر آن ها بر روی خطر شکستگی در مردان وجود ندارد . سایر درمان هایی که بر روی مردان انجام می‌گیرد شامل درمان با فلوراید سدیم و کلسیتریول ( Calcitriol) می‌باشد . در صورت لزوم ویتامین D و مکمل های کلسیم باید به بیمار داده شوند .

 

نکات کلیدی

اغلب درمان های موجود برای پوکی استخوان فقط بر روی زنان یائسه آزمایش شده است.

اخیراً اتیدرونات برای جلوگیری از پوکی استخوان ناشی از استروئید مجاز شده است.

پوکی استخوان در زنان پیش یائسه معمولاً با هورمون درمان می شود. این هورمون یا به صورت قرض های ضد بارداری خوراکی است یا به صورت HRT.

در مورد پوکی استخوان در مردان اطلاعات کمی وجود دارد. با این وجود کسانی که دچار کمبود آن هستند موثر باشد.