بهترین غذاها برای مغز

ویتامین ها و مواد معدنی: برخی از ویتامین ها و املاح جزء ابزار ساختمانی برای مغز هستند مثل B12,B6ویتامینC ، کلسیم و آهن کمبود هر کدام از مواد نام برده باعث آسیب به یادگیری می شوند.

چربی های سالم

قسمت عمده ی سلول های مغزی از چربی ساخته شده است که مهم ترین آن ها امگا 3 است همزمان با رشد نیاز به امگا3 مصرفی افزایش می یابد که با مصرف موادی چون ماهی سالمون، روغن تخم کتان، روغن کانولا، گردو، جوانه گندم و تخم مرغ می توان آن را تامین کرد.

آنتی اکسیدان ها

همزمان با افزایش سن موادی به نام رادیکال های آزاد باعث آسیب به سلول های مغزی می شوند اگر با این آسیب مبارزه نکنیم با بالارفتن سن دچار کمبود حافظه می شویم به همین دلیل باید از منابع غذایی که سرشار از آنتی اکسیدان هستند مصرف کنیم تا باعث غیر فعال شدن رادیکال های آزاد شوند مثل انواع توت ها، بروکلی، هویج، سیر، انگور قرمز، اسفناج، سویا، چای، گوجه فرنگی و غلات کامل فیبر خیلی از افراد باور ندارند که فیبر ها برای مغز هم مفیدند. فیبرها به دلیل کاهش سرعت جذب قند باعث بهبود عملکرد مغز می شوند چون سوخت مغز فقط قند است و به یک جریان منظم و مقدار درست آن نیاز دارد. رژیم های غنی از فیبر هضم را کند کرده و به ارامی قند را به جریان خون می فرستد غذاهای حاوی فیبر عبارتند از: میوه های خشک مثل زردآلو، خرما، آلو وکشمش. سبزیجاتی مثل بروکلی، نخود سبز و اسفناج حبوباتی مثل لوبیا چشم بلبلی و چیتی مغز دانه ها مثل بادام و دانه هایی مثل تخم کتان میوه هایی مثل کیوی، پرتقال، گلابی، آواکادو و پوست سیب.

آب

بخش عمده ی بدن از آب تشکیل شده است به همین دلیل یک بی آبی خفیف هم می تواند انرژی مغز و ظرفیت آن را کاهش دهد و باعث آسیب به مغز شود برای همین حتما روزی 8-6 لیوان آب بنوشید.

غلات کامل مثل جو و برنج قهوه ای

از سوی دیگر مغز انسان دارای توانایی تطابق و تغییر را در هر سنی دارد. این توانایی را نوروپلا ستیستیتی می گویند. در صورت تحریک مناسب، مغز می تواند یک مسیر عصبی جدید بسازد. این کار، مغز را در یادگیری توانمند ساخته و توانایی دریافت اطلاعات جدید و بهبود حافظه را ایجاد کند پس علاوه بر تغذیه مناسب باید موارد زیر را در نظر داشت. با افزایش سن هزاران مسیر در مغز تشکیل شده که باعث به یاد آوردن، حل مشکلات، انجام وظایف و فرآیند اتفاقات اطراف می شوند. اما انجام کارهای تکراری باعث عدم تحریک مناسب مغز شده و به تدریج کاهش حافظه می شود چون مغز هم همانند عضله نیاز به کار مداوم دارد وگرنه تحلیل می رود هر چه مغز بیشتر کار کند حافظه و تحلیل اطلاعات بهتر خواهد شد. تمام فعالیت ها اثر یکسانی ندارند بهترین تمرین ها برای مغز آن هایی هستند که وضعیت معمول را تغییر داده و شما را به چالش بکشاند تا مسیری جدید در مغز ایجا شود.

پروتئین های حاوی تیروزین

مغز علاوه بر نورون ها موادی به نام ناقلین عصبی تولید می کند که کارشان انتقال پیام از یک سلول به سلول دیگر است در صورتی که مغز قادر به ساختن این ناقلین نباشد عمل آن دچار اختلال می شود برخی از مواد اولیه جهت ساخت این ناقلین مثل تریپتوفان نمی توانند در بدن ساخته شوند و باید توسط غذا تامین شوند بهترین غذاها برای بهبود هوشیاری و تمرکز عبارتند از: محصولات لبنی، تخم مرغ، غذاهای دریایی وسویا سعی کنید از این غذاها از انواع بدون نمک آن انتخاب کنید.

آنتی اکسیدان ها

این تمرین ها دارای چهار مشخصه می باشند:

به شما چیزی آموزش می دهند: اگر مداوم کاری را که در آن تبحر دارید انجام دهید ورزش خوبی برای مغز نیست بلکه باید فعالیتی انجام دهید که برای شما آشنا نیست چون این مهارت جدید باعث تقویت مغز می شود.

باید کل حواس شما را به خوبی جلب کند و باعث تمرکز شما شود مثل یادگیری یک نوع ساز

باید به دنبال مهارت هایی باشید که دارای سطوح مختلف یادگیری هستند و زمانی که احساس می کنید یک سطح برای شما آسان است بتوانید به سطح بالاتر ارتقا یابید

فعالیت هایی انتخاب کنید که در عین چالش برانگیز بودن برای شما لذت بخش باشد چون با یادگیری آن ها شما تشویق به ادامه آن شده و پیشرفت می کنید.

از جمله فعالیت هایی که تمام موارد فوق را شامل می شوند می توان نواختن ساز جدید، سفالگری، شطرنج و یادگیری زبان جدید را نام برد. انجام فعالیت فیزیکی نیز به فعال بودن ذهن کمک می کند چون انتقال اکسیژن به مغز را افزایش می دهد و باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری هایی چون دیابت و قلب و عروق که خود باعث کاهش حافظه می شوند شده و اثر مواد شیمیایی مفید برای مغز را تقویت می کنند و از سوی دیگر باعث کاهش هورمون های استرس می شوند.

imncs.com