انواع گوشت ها

پروتئین گوشت قرمز

گوشت گاو، گوسفند و..عمده ترین منابع حیوانی پروتئین است و صرف نظر از این که چه قسمتی از بدن حیوان باشد، دارای ویژگی های تغذیه ای شبیه به هم بوده و ارزش آن به میزان پروتئین موجود در آن بستگی دارد. گوشت قرمز منبع غذایی مهم از پروتئین، ویتامین های گروه ب و املاح معدنی مانند آهن، روی، منیزیم و فسفر است. روی عنصری مهم در رشد ونمو بوده و تامین آن از طریق گوشت به جذب بیشتر آن کمک می کند.

خواص امعا و احشا

زبان و دل دارای ارزش تغذیه ای نزدیک به گوشت است. جگر از مفید ترین احشا است به همین جهت مصرف آن یک مرتبه درهفته به ورزشکار توصیه می شود. جگر منبع قابل توجه پروتئین (20 تا 22 درصد)، آهن، عناصر کمیاب، فسفر، ویتامین گروه ب، نیاسین و ویتامین آ است. جگر بره دارای ارزش تغذیه ای معادل جگر گاو است. انواع مغزها به علت دارا بودن ویتامین ها و مواد معدنی برای رشد جسمی و تقویت ذهنی موثرند و میان وعده مناسبی به شمار می آیند. پاچه، کله، سیرابی از نظر بافت عضلانی فقیر اما غنی از نظر نوکلئوپروتئین ها هستند و قابل مقایسه با ارزش تغذیه ای جگر نمی باشند. از آن جا که میزان چربی این قبیا گوشت ها زیاد است در مصرف آن نباید زیاده روی کرد.

Imncs.com

گوشت شکار

گوشت شکار کم چربی است و به صورت بریان یک منبع پروتئین تلقی می شود اما باید از مصرف گوشت کهنه آن خود داری کرد.

گوشت ماکیان

گوشت ماکیان، دارای ارزش تغذیه ای نزدیک به گوشت قرمز است البته میزان چربی در گروهی از آن ها مثل جوجه کبوتر و بوقلمون کم (6 تا 12 درصد) و در مرغ، غاز و اردک بالا (18 تا 32 درصد) می باشد. میزان اسید های چرب غیر اشباع آن ها یکی از نکات مثبت است.

گوشت بوقلمون

گوشت بوقلمون، خواص تغذیه ای ویژه ای نسبت به دیگر انواع گوشت ها دارد. هر 100 گرم گوشت بوقلمون حاوی 35 میلی گرم اسیدآمینه تریپتوفان است. این اسید های آمینه در مرمت سلول های ماهیچه ای، ناخن، مو و غدد ترشحی نقش به سزایی دارد و برای ورزشکاران مفید است. ترپیتوفان پیش ساز سروتونین است که به هورمون آرام بخش و شادی آفرین معروف است. کمبود تریپتوفان موجب افسردگی و حتی گرسنگی کاذب می شود. این اسیدآمینه همچنین در بدن تبدیل به نیاسین می شود که ویتامین ضدآفتاب، ضد پیری و ضد بیماری های پوستی است. گوشت بوقلمون فاقد اوره و اسید اوریک نسبت به سایر گوشت ها است. ضمن آن که مقادیر زیاد امگا3 موجود در آن کلسترول خون را کاهش داده و مانع از بسته شدن عروق خونی می شود.

Imncs.com

گوشت مرغ

گوشت مرغ یک منبع خیلی خوب پروتئین است و 120 گرم آن حدود 70 درصد نیاز پروتئین بدن را برآورده می سازد. افردی که می خواهند مقدار چربی غذای شان را کم اما پروتئین خوبی دریافت کنند می توانند از گوشت مرغ استفاده کنند. لخم ترین قسمت گوشت مرغ، گوشت سینه می باشد که در مقایسه با ران، چربی آن نصف است. این نوع گوشت در مقایسه با گوشت گاو، چربی اشباع کمتری دارد با این حال پوست مرف دارای مقدار زیادی چربی اشباع است و به همبن دلیل قبل از پخت، باید پوست آن را کاملا جدا کرد. مطالعات نشان می دهد که سالمندان، به مقدارکافی پروتئین مصرف نمی کنند. پروتئین برای پیشگیری از کاهش تراکم استخوان در سالمندان حائز اهمیت است. البته دقت داشته باشید که دریافت رژیم های پر پروتئین نیز پوکی استخوان را تشدید می کند. بنابراین باید در حد متعادل غذاهای پروتئینی خورد.

پروتئین دریایی

غذاهای دریایی مانند ماهی و میگو علاوه بر پروتئین، میزان روی زیادی دارد به همین دلیل در بهبود عملکرد طبیعی مغز نقش مهمی ایفا می کند. به عنوان مثال ماهی کیلکا یک منبع پروتئین با کیفیت خوب و ارزان قیمت است که چون با استخوان خورده می شود منبع خوبی از کلسیم نیز به شمار می رود. چنان چه ماهی کیلکا به صورت سوخاری تهیه شود غذای مطبوع و لذیذی به دست می آید که معمولا مورد علاقه کودکان می باشد. ارزش تغذیه ای ماهی مشابه گوشت است. ماهی غنی از پروتئین (15 تا 20 درصد)، فسفر، گوگر، مس، ید و آهن (آهن کمتری نسبت به گوشت دارد) است. همچنین غنی از ویتامین های گروه ب می باشد. ماهی های چرب حاوی مقادیر قابل توجهی ویتامین های آ و ویتامین دی است. ارزش انرژی زایی ماهی ها بر حسب میزان چربی آن ها از 80 تا 200 کلیو کالری برای هر 100 گرم متغیر است اما درهر حای این چربی ها با ارزش هستند زیرا دارای اسیدهای چرب با یک پیوند دوگانه و یا چند پیوند دوگانه بوده و در بین اسید های چرب دارای چند پیوند دوگانه ، اسید های چرب امگا3 وجود دارد.


Imncs.com