اگر قند دارید بخوانید

انتخاب های غذایی سالم داشته باشید

شرکت در مهمانی به معنی کنار گذاشتن غذاهای سالم و خوردن غذاهای چرب و شیرین نیست. همیشه با کمی دقت می توان انتخاب غذایی درست داشت. سهم بیشتری از بشقاب خود را به سبزیجات خام، پخته و سالاد اختصاص دهید. گوشت های کبابی را به خورش های چرب ترجیح دهید. از ته دیگ، ته چین و کوکو صرف نظر کنید یا به میزان کم اکتفا کنید. در صورت سرو سوپ حتما قبل غذا میل کنید. از مصرف سس های چرب، نوشابه و نوشیدنی های پر کالری صرف نظر کنید. در کیک و دسر با همراه خود شریک شوید.

زمانی به مهمانی بروید که خیلی گرسنه نباشید

داشتن یک میان وعده سبک مانند یک لقمه کوچک نان و پنیر یا یک عدد سیب می تواند اشتها و ولع شما برای خوردن را کمتر کند و به این ترتیب می توانید اعتدال را در خوردن بهتر رعایت کنید. معمولا رعایت تغذیه صحیح و داشتن انتخاب های درست غذایی در زمان گرسنگی کمی مشکل است و وسوسه برای خوردن غذاهای ناسالم بیشتر است، بنابراین به عنوان یک توصیه کلی هیچ وقت گرسنه به مهمانی نروید.

Imncs.com

از پیش آمادگی داشته باشید

بهتر است بدون توجه به این که در مهمانی چه غذاهایی ممکن است سرو شود لقمه ای مناسب (نان و پنیرو سبزی ، نان و مرغ و کاهو و....) همراه داشته باشید که اگر امکان خوردن غذاهای مهمانی نبود بتوانید لقمه خود را بخورید. در صورتی که میزبان آشنا است و از رژیم غذایی شما آگاهی دارد، بد نیست که در مورد غذاهای مهمانی از او پرس و جو کنید. معمولا در همهی مهمانی ها سوپ ، سالاد و غذاهای کبابی موجود میباشد، ولی با این حال آگاهی از منوی مهمانی برای آمادگی بهتر، توصیه می شود. برای دسر نیز می توان از شیرینی کننده های رژیمی که به دو دسته ی کالری زا (فروکتوز، سوربیتول ومانیتول ) و غیر کالری زا( مثل آسپارتام ) تقسیم می شوند، استفاده کرد. دسته اول حاوی کالری و انرژی هستند و بنابراین مصرفشان باید حساب شده باشد تا منجر به اضافه وزن نشود. در تهیه کیک، شیرینی و مربا می شود از این گروه استفاده کرد. گروه دوم دارای کالری نیستند و مشکل اضافه وزن را نداریم و قدرت شیرینی کنندگی آنها بسیار بیشتر از شکر معمولی است، ولی بعضی از این شیرینی کننده ها مانند آسپارتام در اثر حرارت زیاد اثر شیرین کنندگی خود را از دست می دهند و نمی توان در تهیه کیک ازآنها استفاده کرد. می توانید با استفاده از این مواد کیک یا شیرینی تهیه کنید و با خود داشته باشید یا این که همراه خود برای شیرین کردن چای یا قهوه داشته باشید.

بعد از غذا یک پیاده روی نیم ساعته برای خود در نظر بگیرید

معمولا بعد از مهمانی هایی که انواع غذاها در دسترس است و شما هم ازهمه غذاها حتی به میزان کم چشیده اید، داشتن یک پیاده روی کوتاه نیم ساعته به هضم بهترغذا کمک می کند و قند خون 2 ساعته بهتری میدهد که در دراز مدت به کنترل بهتر دیابت وپیشگیری ازعوارض آن کمک می کند.

قند خونتان را چک کنید

2 ساعت بعد از صرف غذا قند خون خود را چک کنید. به صرف شرکت در مهمانی و احیانا زیاده روی در خوردن غذاها، از چک کردن قند خون صرف نظر کنید. چک کردن قتد خون 2 ساعته به شما آگاهی بهتری از وضعیت دیابت تان میدهد واثر مواد غذایی مختلف بر میزان قند خون را در بدنتان نشان می هد و راهنمای خوبی برای شما در مواجه با شرایط مشابه است.

Imncs.com