هل

تاريخ طبيعي و کشت

هل ميوه درختي است بزرگ و بادوام که در هندوستان و سريلانتکا يافت مي شود و داراي دو تا چهار متر ارتفاع مي باشد. دانه هاي هل در کپسولهايي قرار داد که عطر و طعم آنها را محافظت مي کند. در موقع استفاده بايستي آنها را از کپسولهاي پوستي خارج کرد. معمولاً اين کپسولها را قبل از آنکه کاملاً رسيده باشند از درخت مي چينند و سپس خشک مي کنند. بهتر آن است که هل را به شکل محصور در کپسولها خريداري کنند گرچه براي خارج کردن از پوست و خرد کردن و آسياب کردن آنها مدتي وقت لازم است. هل را از عطاريها و فروشندگان تدويه مي توان خريداري کرد. هر چه رنگ کپسولها روشنتر باشد کيفيت هل آن بهتر است گرچه بعضي اوقات کپسولها را به طور مصنوعي و تقلبي سفيد رنگ مي کنند در اين صورت اين وسيله شناسايي و راهنمايي چندان مورد اطمينان نيست. دانه هاي هل به اندازه هسته انگور بوده و بسيار معطر است. گرچه هل يکي از ادويه هاي گرانقيمت است ليکن مقدار کمي از آن مي تواند براي منظور مورد نظر کافي باشد

.

http://www.imncs.com/

 

دانه هاي بهشتي تخم گياهي از خانواده منسوب به هل است. منشاء اين ادويه ساحل غربي آفريقا است و داراي طعم و مزه بسيار تند و سوزان است. دانه هاي بهشتي از دانه هاي هل هندي درشت تر هستند و رنگ آنها نارنجي يا قرمز است. اين ادويه در قرن سيزدهم ميلادي بسيار معروف و مورد عموم بوده و به علاوه پزشکان ويلز در آن زمان آن را در مواردي توصيه و تجويز مي کردند.

خواص و مشخصات

هل از زمانهاي خيلي قديم شناخته شده و در آثار نويسندگان مشرق زمين و يونانها و روم قديم ذکري از آن به ميان آمده و توصيف شده است.گذشته از اينکه در آشپزي مورد مصرف قرار گيرد در موارد مصرفي و تجويزي پزشکي اغلب اوقات نه فقط به جهت خوشبو کردن نفس آن را مي جويدند بلکه به طوريکه افسانه هزار و يک شب متذکر شده است مبهي نيز مي باشد دانه ها داراي خاصيت گرم کنندگي است، خواه مبهي باشد يا نباشد، تسکين دهنده دستگاه گوارش و محرک اشتها مي باشد. گرچه بعضي ها خواص و مشخصات هل را شبيه خواص اوکاليپتوس مي دانند. هل داراي مزه و طعم کاملاً اختصاصي بوده و بسيار جذاب مي باشد .

در پزشکي گياهان براي سوء هضم و نفخ، قولنج، و سردردهاي مختلف تجويز مي کنند همچنين در عطر سازي به طور محدود مورد استفاده قرار مي گيرد.

طرز استعمال و استفاده

کپسولهاي حاوي دانه هاي هل بسيار سخت و محکم است که بايستي به وسيله چاقوي نوک تيز يا قيچي آن را باز کنند. کپسول هل، عطري ندارد، ليکن دانه هاي هل را از خشک شدن و تبخير روغن، محافظت مي کند. هرگاه دانه هل را به آهستگي بجوند بوي نفس را بسيار مطبوع و معطر مي سازد و به علاوه سوء هضم خفيف را بهبود مي بخشد. به هر حال براي مصرف هل در آشپزي بايد دانه ها را در هاون اسياب کنند و بکوبند.اگر هل کوبيده از بازار خريداري کرده ايد، بايد مقدار بيشتري مصرف کنيد و در عين حال عطر و بوي آن مانند آنکه به تازگي در منزل پوست کنده و کوبيده باشيد نخواهد بود.

هل در غذاهاي هندي به ويژه در تهيه کاري مصرف مي شود و در ساير کشورها به طور سنتي در پخت و پز غذاهاي معمولي به کار نمي رود ليکن آن را در بعضي انواع کيک نان زنجبيلي، سوسيس، و بعضي ترشيها به مقدار بسيار جزئي اضافه مي کنند. در تهيه مواد پر کردني مانند دلمه فلفل يا بوغلمه مرغ آنرا، همراه با دارچين، سير، خلال نارنج، برنج، لپه، و بعضي سبزيجات از هل نيز استفاده مي شود. هل بدون ترديد يک نوع ادويه قوي است بنابراين همراه در موارد اوليه از مقدار کم آن شروع نموده آزمايش کنيد.